0,00 €
img

Diemedis - medis-simbolis
Artemisia abrotanum

Diemedis liaudies poetikoje ir mitologijoje - medis-simbolis

Diemedis (Artemisia abrotanum) - jaunuolio/bernelio/brolelio simbolis. Bernelis ar brolelis siejamas su diemedžiu, net su jo kvapu: „Kur jaunasis sėdėjo, /Diemedėlis kvepėjo".

Diemedis išauga stebuklingomis aplinkybėmis, vegetacija priklauso nuo gera linkinčių žodžių: „Kur mūsų brolelis stovėjo, meiliuosius žodelius kalbėjo, ten išdygo baltas diemedėlis"

Pasitaiko, kad diemedis tinkąs žirgeliui pašerti: „Ei, cit, neverki, / Mano sūneli, / Padovanosiu obelų sodą. / ... / Įsisodinki Ir diemedėlį: / Iš meirūnėlių / Kvietkelę skinsi, / Su diemedėliu / Žirgelį šersi /. Lietuvių tautosakoje diemedis, kaip vyriškas augalas, priešpastatomas rūtai (ruta graveolens) - ir sudaro struktūrinę porelę.

Simboline prasme diemedžio ir rūtos kvapnumas ir jų jaunatviškų bei teigiamų augalų savybių išryškinimas svarbus piršlybų tematikai - prieš atvykstant jaunajam su piršliu, mergina diemedžio ir rūtos šluota šluoja kiemą.

O štai mergina prilygsta rūtai arba lelijai. Darželis su gėlėmis, taip pat ir diemedis, yra darbščios merginos, būsimos šeimininkės požymis.

Diemedis, kaip vaikino jaunystės simbolis, buvo naudojamas vainikų pynimui. Vainike privalėjo būti: Pirmas raznas žolynėlis / - žalios rūtos viršūnėlė. / Antras raznas žolynėlis / - tai buinojis diemedėlis. / Trečias raznas žolynėlis / - tai ramoji ramunėlė". Darželyje augančio diemedžio pasirodymas tarp rūtų siejasi su merginos ir vaikino užsimezgusią draugyste. Mergystės laikotarpio pabaiga išreiškiama pakilusiu šiaurės vėju, o bernelio atvykimas - diemedžio nulaužimu.

Susijosios prekės