0,00 €
img

Prie namų įsikuriantis Juoduogis šeivamedis
Sambucus Nigra

Šeima. Sausmediniai -Caprifoliaceae Juss.

Mūsų kraštuose dažniausiai sutinkami dviejų rūšių šeivamedžiai – raudonuogis ir juodauogis.

Raudonuogis šeivamedis yra tik dekoratyvinis augalas, raudonos jo uogos yra nuodingos, jų jokiu būdu negalima vartoti nei kaip maisto, nei kaip vaisto.

Raudonuogis šeivamedis žydi geltonai žaliais žiedais ir subrandina raudonas uogas, o juodauogis šeivamedis žydi baltais žiedais ir subrandina juodas uogas, kurios vienintelės yra valgomos. Naudingos ne tik šio augalo uogos ir žiedai, bet ir lapai, žievė ir jaunos šakelės. Žiedai yra vertingi, nes juose yra organinių rūgščių, eterinių aliejų, rauginių medžiagų, uogose daug vitamino C, karotino, rūgščių. Uogų ir žiedų užpilai labai rekomenduojami norintiems numesti svorio, sergant peršalimo ligomis, gripu, bronchitu, plaučių uždegimu, reumatu ir kt.

Pasigaminkite geriau žinomą šeivamedžio sirupą, kuriuo galėsite skaninti naminį limonadą ir įvairius patiekalus. Taip pat galite prisidžiovinti šeivamedžio žiedų – turėsite gydomosios arbatos. Produktai: 1 kg cukraus 1 l vandens 20-25 juodauogio šeivamedžio žiedų kekės 2 citrinos Į dubenį sudėkite nuplautus juodauogio šeivamedžio žiedus, prieš tai pašalinę didesnius kotelius. Užpilkite juos šviežiai spaustomis citrinų sultimis, apibarstykite smulkiai sutarkuota citrinos žievele. Į prikaistuvį suberkite cukrų, supilkite vandenį ir kaitinkite, kol cukrus ištirps, bet neleiskite vandeniui užvirti. Nuimkite prikaistuvį nuo ugnies, sukrėskite į jį šeivamedžio žiedus su citrinos sultimis, viską išmaišykite. Prikaistuvį uždenkite dangčiu ir palikite sirupą 2-3 dienas prisitraukti. Po to sirupą perkoškite per tankų kiaurasamtį arba marlę ir išpilstykite į sterilizuotus stiklinius butelius ar stiklainius. Sirupą laikykite šaldytuve. Jei norite, kad buteliai atrodytų dekoratyviai, į juos galima įmesti po žiedų kekę – tokie buteliai su sirupu papuoš atvirą virtuvės lentyną. Sirupą skanu gerti skiestą vandeniu ir įmetus šviežios citrinos skiltelę, taip pat juo galima skaninti įvairius saldžius patiekalus, pavyzdžiui, blynus, pyragus, kremus ir padažus. Skanaus!

Iš žiedų galima pasigaminti gaivųjį gėrirmą. 20 žiedynų ir 3 griežinėliais supjausty­tos citrinos sudedamos į molinį indą. Užpilama vandeniu ir paliekama 3 dienoms ekstrahuotis. Paskui antpilas perkošiamas, įdedama cukraus arba medaus.

Iš šeivamedžio žiedų galima pasidaryti losjono veidui. 10 žiedynų užpilama 0,5 I verdančio vandens ir parą ekstrahuojama. Perkošiama ir laikoma šaldytuve. Ypač tinka švelniai paakių odai.

Vaistams vartojami šeivamedžio vaisiai , žiedai ir žievė ).

Šeivamedis jau seniai žinomas dėl to, kad padeda apsisaugoti raganų ir velnio. Jis apsaugo nuo neigiamų jėgų ir blogio. Šeivamedis dažnai naudojamas apeigose, susijusiose su mirtimi. Nuo senų laikų augalas laikomas šventu, pailginančiu gyvenimą. Pagal padavimus jo šakose gyvena namų židinio angelai sargai. Štai kodėl šeivamedį pageidautina sodinti prie namo.

Naujausios prekės